Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Starej Błotnicy
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła IIw Starej Błotnicy

WIELOPOZIOMOWA DRUŻYNA HARCERSKA

Rok szkolny 2017/2018

IV BIEG TROPEM WILCZYM –  PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

28 lutego 2016 r. harcerze i harcerki z WDH „ Orły” działającej przy Zespole Szkół Gminnych w Starej Błotnicy pojechali do Jedlni Letnisko, aby przebiec 1963 m w hołdzie żołnierzom Wyklętym. Dystans symbolizuje datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Tego dnia w tysiące Polaków przebiegało różne dystanse składając hołd bohaterom. W tegorocznej  edycji udział wzięło 40 000 biegaczy ze 160 miast nie tylko z Polski.

Wydarzenie niosło silne przesłanie patriotyczne . Członkowie naszej drużyny wykonali przed biegiem transparent z napisem: „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci na zawsze w naszej pamięci” oraz biało – czerwone opaski. Poza tym każdy uczestnik biegł w koszulce z portretem jednego z żołnierzy wyklętych. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz gadżety.

Po biegach harcerze z zaprzyjaźnionego Szczepu Drużyn Harcerskich „ Niezłomni” z Jedlni Letnisko zorganizowali grę terenową, podczas której uczestnicy musieli wykazać się poza umiejętnościami harcerskimi wiedza dotyczącą antykomunistycznego podziemia. Harcerze m in. odszyfrowywali wiadomości, wykonywali bomby dymne, rysowali plakaty, mierzyli szerokość zalewu w Siczkach i odbijali z rąk nieprzyjaciela „ Zagończyka”. Gra była bardzo interesująca i podobała się wszystkim uczestnikom.

W przyszłym roku planujemy wziąć udział w V edycji biegu Tropem Wilczym. 

Wycieczka „ Szlakiem kamieni na szaniec”

W mroźny, czwartkowy poranek 4 lutego 2016 roku harcerze z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „ Orły” działającej przy Zespole Szkół Gminnych w Starej Błotnicy pojechali  do Warszawy na wycieczkę szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”.

Pierwszym punktem w programie było zwiedzanie Cmentarza na Wojskowych Powązkach. Przewodnik wskazywał nam groby harcerzy, żołnierzy oraz groby bohaterów: Alka, Zośki  i Rudego. Oddając hołd zmarłym bohaterom na grobie Rudego zapalono znicz.
Przewodnik opowiadał nie tylko o samych bohaterach i ich dziejach, ale także ciekawostki związane z Warszawą. Pokazał uczestnikom wycieczki groby znanych Polaków oraz pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Kolejnym miejscem, którego historię poznano było Muzeum Więzienia Pawiak.

Uczestnicy mogli zobaczyć makietę przedstawiającą budynki więzienia sprzed ponad 70 lat , cele znajdujące się tam, pamiątki po osobach więzionych oraz ich wiersze . Następnie wysłuchali nagrań grypsów pisanych przez Polaków uwięzionych w tych pomieszczeniach. Na zakończenie przewodnik opowiedział historią metalowego drzewa.

Kolejnym etapem zwiedzania była Aleja Szucha., czyli Mauzoleum Walki i Męczeństwa – znane więzienie Gestapo i miejsce tortur oraz masowych egzekucji, siedziba najważniejszych oficerów niemieckich w latach 1939-1945. Tutaj harcerze obejrzeli cele oraz tzw. „tramwaje” i przeczytali na ścianach wyryte myśli Polaków. Zobaczyli  również autentyczne, zachowane od czasów II wojny światowej, cele, w których dokonywano okrutnych przesłuchań i  przetrzymywano więźniów.
Następnie przejechali do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie pani przewodnik opowiadała o życiu w wojennej Warszawie. Poznając historię Powstania Warszawskiego” jednocześnie zrywali kartki z kalendarza powstańczego, oglądali muzealne eksponaty i filmy Na zakończenie obejrzeli film pt: „ Miasto ruin” oraz dokonali wpisu do księgi pamiątkowej.

Każdy z pewnością uznał wycieczkę za udaną. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Już szósty raz przyłączyliśmy się do Jurka Owsiaka, by pomóc chorym. W tym roku zbiórkę pieniędzy prowadziło 6 harcerzy. Kwestowaliśmy w szkole, w sklepach i w okolicach sanktuarium w Starej Błotnicy. Udało nam się zebrać prawie 3 tysiące złotych.

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom. 

 Betlejemskie Światełko Pokoju

Już po raz czwarty harcerze pojechali do Krakowa po Betlejemskie Światełko Pokoju. Wyjazd odbył się 13 grudnia 2015 r. Zlot przebiegał pod hasłem: ” Zauważ człowieka”.

 Po przyjeździe zwiedzaliśmy Wawel, a następnie wzięliśmy udział w apelu oraz we Mszy Świętej. Pierwszy  raz uroczysta Msza Święta została odprawiona w Katedrze Wawelskiej a następnie pochodem zebrani przeszli na rynek. 

Na rynku krakowskim zebrało się ponad 3000 harcerzy z całej Polski, Słowacji i Litwy i nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. Na zakończenie uroczystości podzielono się opłatkiem oraz złożono życzenia. Kończąc zawiązano krąg przyjaźni.

W piątek 18 grudnia przedstawiciele naszej drużyny roznieśli światełko do instytucji naszej gminy.

W niedzielę 20 grudnia podczas Mszy Świętej dla dzieci  harcerze zanieśli światełko w darze ołtarza ojcom paulinom oraz rozdawali światło mieszkańcom gminy. 

Warsztaty połączone z biwakiem 

W ostatni weekend  listopada w naszej szkole odbył się biwak połączony z warsztatami harcerskimi prowadzonymi przez doświadczonych harcerzy. Warsztaty odbyły się m.in. z : pierwszej pomocy ,historii harcerstwa, prawa i przyrzeczenia harcerskiego , nauki nowych pląsów i piosenek , szyfrowania ,symboli i prawidłowego umundurowaniu oraz z musztry . 

Po szkoleniach harcerze udali się na ognisko, podczas którego część harcerzy złożyło przyrzeczenie i stało się prawdziwymi harcerzami, a byli to :Sylwia Pirosz, Katarzyna Mizerska, Kacper Sęk, Jakub Sęk Jarosław Zygarski, Melania Sęk, Marta Górecka, Anna Broda, Weronika Boniecka, Andżelika Stępień, Filip Skomorowski.
W drodze na ognisko czekało na nich wiele niespodzianek i testów takich jak : droga przez las, pytajki ,wypicie miksturki, odgłosy ducha lasu, jedzenie żelków z mąką, szukanie krzyża harcerskiego w miseczkach z różnymi produktami .
W sobotę odwiedziła nas druhna komendantka  hm Małgorzata Szydło i oficjalnie wręczyła sznur funkcyjny dh Kamilowi Kowalczykowi oraz drużynowemu zaprzyjaźnionej drużyny harcerskiej z Rogolina dh Tomaszowi Celuchowi . Stali się oni członkami Rady Hufca ZHP Radom - Powiat.

Na zakończenie każdy uczestnik biwaku otrzymał certyfikat.

Warta 11 listopada

11 listopada odbyła się następna warta , tylko że przy kamieniu pamięci osób poległych w wojnie . 

X Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej w Borkowicach

W dniach 8-9.11.2014r. nasza drużyna uczestniczyła w Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej w Borkowicach. W trakcie Festiwalu zaśpiewaliśmy dwie piosenki: „Ojczyzno ma” oraz „ Harcerzem być”. Zdobyliśmy nagrodę Wójta Przysuchy.W Festiwalu uczestniczyło wiele drużyn harcerskich,  zuchy i zespoły wokalno-instrumentalne. Występy wszystkich uczestników były nagradzane gromkimi brawami i nagrodami. Po występach harcerskich zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Przysuchy.

Link do naszych występów poniżej :

https://www.youtube.com/watch?v=ENirpnhYbqc

https://www.youtube.com/watch?v=C6Onubo37rc&feature=youtu.be

Zawody strzeleckie

Warta 1 listopada

Jak co roku 1 listopada na cmentarzu parafialnym w Starej Błotnicy odbyła się warta , podczas  której harcerze chcieli uczcić pamięć poległych za naszą Ojczyznę. Dzień wcześniej harcerze posprzątali grób oraz złożyli wieniec. Przed wartą  zapaliliśmy  znicze.. Z wielką chęcią pełnimy powierzone nam zadanie.

Rok szkolny 2014/2015

II Rajd Harcerski Barabasz

Pod koniec maja 2015 r.harcerze z naszej drużyny wybrali się na rajd harcerski „ Barabasz”w Gosaniu  Trasa rajdu pieszego liczyła ok.20 km , a na niej czekały punkty kontrolne z zadaniami za których wykonanie harcerze otrzymywali punkty . To był ich pierwszy rajd , ale poradzili sobie z nim świetnie . Zajeli 3 miejsce . Zadaniem przedrajdowym  było nagranie filmiku o oddziale powstania warszawskiego . Link do filmu podany niżej :

https://www.youtube.com/watch?v=wlrWhAqLwcw

 

Jajeczko Wielkanocne

Nasza drużyna harcerska w  ostatnią środę przed Świętami  Wielkanocnymi w kwietniu zorganizowała spotkanie , podczas którego poza poczęstunkiem odbył się konkurs malowania pisanek Odwiedziła nas zaprzyjaźniona drużyna z Rogolina. Miło spędziliśmy czas przy wspólnym malowaniu jajek . Najpiękniejsze pisanki zostały wyróżnione, a ich wykonawcy dostali upominki - niespodzianki . Na zakończenie zaśpiewaliśmy „ Bratnie słowo” i  odbył się obrzędowy krąg przyjaźni. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Już piąty raz przyłączyliśmy się do Jurka Owsiaka, by pomóc chorym. Kwestowaliśmy w szkole, w sklepach i w okolicach sanktuarium w Starej Błotnicy. Udało nam się zebrać prawie 5 tysięcy złotych.

Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom. 

Betlejemskie światełko pokoju

 Po raz drugi w zimny niedzielny poranek pojechaliśmy do Krakowa. Przed południe spędziliśmy na zwiedzaniu Wawelu oraz Sukiennic. O godzinie 17:00 na Wawelu odbył się uroczysty apel, a następnie kolumna harcerzy przeszła do kościoła Mariackiego na Mszę Świętą. Po nabożeństwie zgromadzeni harcerze zebrali się obok kościoła, gdzie odebraliśmy Betlejemskie Światełko Pokoju. Światełko przekazali nam słowaccy skauci. Zabraliśmy je do Błotnicy, gdzie roznieśliśmy je do urzędów i instytucji naszej gminy. Rozdawaliśmy je również po Jasełkach szkolnych oraz po każdej Mszy Św. Powoli staje się tradycją, że płomień z Betlejem płonie na wigilijnych stałam w całej gminie. 

Warta 11 listopada

Podobnie, jak 1 listopada w dniu święta narodowego  - 11 listopada pełniliśmy uroczystą warty przy kamieniu pamięci w Starej Błotnicy. W dniu warty każda zmiana zapalała znicz, a następnie następowała uroczysta zmiana wartujących. Po mszy św. odbył się występ orkiestry dętej, a następnie pan wójt złożył wieniec. Cała uroczystość odbyła się w podniosłej atmosferze. 

Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej – Borkowice

Jak co roku – 8 listopada – pojechaliśmy do Borkowic, koło Przysuchy na zorganizowany przez zaprzyjaźnioną drużynę harcerską Wybranieckich imprezę. W tym roku zaśpiewaliśmy piosenkę harcerska pt. „Jestem harcerzem” oraz przetłumaczoną wersję piosenki zespołu Sabaton pt.:” Warszawo walcz!”. Towarzyszyły nam grając na gitarze dh Iza Osowska oraz na bongosach dh Ania Zych. Bawiliśmy się świetnie podczas wszystkich występów. Zdobyliśmy prestiżową nagrodę wójta gminy Borkowice, który również jest harcerzem.

Po festiwalowych występach odbył się recital pt.: „Piosenki zakazane”
w wykonaniu Katarzyny Bochyńskiej –Wojdył. Na zakończenie tańczyliśmy przy muzyce ludowej wykonywanej przez kapelę Ciekoty. Już dziś czekamy na zaproszenie przyszłoroczne. Na pewno chętnie pojedziemy znów do Borkowic. 

Warta 1 listopada

warta.docx
Dokument Microsoft Word [13.0 KB]

Biwak

biwak.docx
Dokument Microsoft Word [13.0 KB]

XXIII Dni Chorągwi Mazowieckiej w Grójcu

Rok szkolny 2013/2014

Dzień Dziecka w Starym Goździe

01 czerwca wzięliśmy udział w Gminnym Dniu Dziecka organizowanym na terenie szkoły w Goździe. Harcerki w składzie Marta Pośnik, Izabela Osowska, Emilia Drabik, Kinga Białkowska i zuszek Joanna Białkowska zaśpiewały dwa utwory "Szarą lilijkę" i "Hej Leonardo"

Harcerze dla WOŚP

Wzięliśmy udział w 22 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwestowaliśmy w szkole, instytucjach naszej gminy, a także przed sanktuarium. Dzięki ofiarności wszystkich zabraliśmy prawie 2000 pln. 
Oczywiście.. druhna Basia pomyliła radomskie banki. Huraaaa... mieliśmy wycieczkę po Radomiu "wesołym autobusem" . Dzięki przytomności Filipa dotarliśmy na miejsce zbiórki...
Czuwaj

Biwak...

W dniach 23-24 listopada 2013 zorganizowaliśmy w naszej szkole biwak harcerski, podczas którego gościliśmy u siebie również harcerzy z Rogolina. Nasze spotkanie poprowadził zaprzyjaźniony druh Przemek Lisik.
Sobota była dla nas bardzo pracowita.. uczyliśmy się o historii ZHP, musztry, znaków topograficznych, szyfrów oraz pierwszej pomocy. Nie zabrakło oczywiście śpiewanek harcerskich oraz gier integracyjnych. O 20.30 rozpoczął się kominek, w którym wzięli udział nasi goście z Chorągwi Mazowieckiej. Już planujemy kolejny biwak.

W sobotę 16 listopada 2013 roku spotkaliśmy na się z innymi drużynami zrzeszonymi w Hufcu - Radom Powiat na strzelnicy w Piastowie. Konkurs strzelecki rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych - Zuchy, Harcerze Młodsi oraz Harcerze Starsi. Strzelaliśmy z wiatrówek pneumatycznych. Możemy się pochwalić już pierwszymi sukcesami. Nasze Zuchy - Błotnickie Bartki * w składzie: Joanna Białkowska, Kamil Korczak, Damian Szymański, Michał Matysiak i Stanisław Leśnowolski) przywiozły puchar i dyplom zdobycie pierwszego miejsca oraz namiot. Harcerze młodsi Białe Orły (Kinga Białkowska, Kamil Celuch, Kacper Kucharczyk, Maciej Celuch oraz Albert Marciszewski) zajęli zaszczytne trzecie miejsce za które otrzymali dyplom oraz dwie karimaty). Harcerze Starsi - Czarne Orły w składzie (Magda Szymańska, Katarzyna Szymańska, Jan Leśnowolski, Sebastian Wolski oraz Michał Stolarczyk) w najsilniej obsadzonej kategorii wiekowej zajęli czwarte miejsce. Na miejsce do Piastowa dotarliśmy dzięki pomocy Pana Wójta - Marcina Kozdracha, który udostępnił nam środek transportu. Serdecznie dziękujemy. CZUWAJ

AKTUALNOŚCI

EDB.doc
Dokument Microsoft Word [28.5 KB]
zasady płatności za uszkodzone lub znisz[...]
Dokument Microsoft Word [15.4 KB]
Do klasy IV bez barier.pdf
Dokument PDF [279.6 KB]

Rada Rodziców

Rada rodziców w szkole.docx
Dokument Microsoft Word [34.6 KB]
Rada Rodziców 2016, 2017 zarząd.docx
Dokument Microsoft Word [18.8 KB]
Stan przedcukrzycowy HQ.pdf
Dokument PDF [1.5 MB]

Procedury organizowania wycieczek

Procedury organizowania wycieczek szkoln[...]
Dokument Microsoft Word [53.9 KB]

Regulamin bezpieczeństwa w ZSG

Regulamin bezpieczeństwa ZSG Stara Błotn[...]
Dokument Microsoft Word [172.0 KB]

Cyberprzemoc

Cyberprzemoc - szkolenie dla rodziców.pp[...]
Prezentacja Power Point [2.1 MB]
CYBERPRZEMOC rady dla rodziców.docx
Dokument Microsoft Word [15.8 KB]

Konwencja Praw                   Dziecka

Konwencja Praw Dziecka.pdf
Dokument PDF [244.5 KB]

PRAWA DZIECKA

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw

tel. 800 12 12 12

Publiczna  Szkoła Podstawowa

im. Ojca Świętego Jana Pawła II

w Starej Błotnicy

Stara Błotnica 49

26-806 Stara Błotnica 

 

Strona Internetowa:

www.zsg-stara-blotnica.pl

 

Adres e-mail:

pspstarablotnica1@o2.pl

 

Telefon 

(48) 619-69-45


Godziny pracy:

7.00- 16.00


Skorzystaj z formularza online.

PRZEJDŹ DO STRONY

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ POCIESZENIA W STAREJ BŁOTNICY
Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny Poleć tę stronę Poleć tę stronę
© Zespół Szkół Gminnych w Starej Błotnicy